Okres pomiędzy 1 marca a 15 października to okres lęgowy ptaków, czyli czas, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli - najczęściej - drzew.
Dotyczy to również tych znajdujących się na terenach należących do osób prywatnych.
Informujemy, że pomimo uproszczonych zasad usuwania drzew na nieruchomości nie zwalnia to z obowiązku przestrzegania przepisów związanych z ochroną ptaków w okresie lęgowym.
Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, w okresie lęgowym zakazane jest, m.in.:
• niszczenie siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania,
• niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd,
• umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.
Oznacza to, że wycinka drzew, które są ostoją lub miejscem gniazdowania ptaków - również na działkach osób prywatnych - nie jest możliwa bez specjalnego pozwolenia wydanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Jednocześnie przypominamy, że ochrona gatunkowa dotyczy nie tylko ptaków lecz również wielu ssaków (np. jeże, wiewiórki), owadów (pachnica dębowa) dla których siedliskiem są drzewa lub krzewy.
Wyjątek stanowi konieczność przeprowadzenia wycinki z powodów bezpieczeństwa lub wówczas, gdy drzewo jest chore lub martwe. Ponadto należy pamiętać, że drzewa stanowią nasze wspólne dobro, zarówno pod względem kulturowym, krajobrazowym jak i ekologicznym, chronią przed zmianami klimatu na Ziemi, kształtują lokalny mikroklimat przez dostarczanie tlenu i oczyszczanie powietrza, dają cień w upalne dni.